Dziecko mamy i taty - blog

Wpisy

 • sobota, 25 maja 2013
  • Istota asertywnego zachowania

   zachowanie dzieci zabawaChcesz lepiej zrozumieć swoje dziecko, poznać jego potrzeby, pragnienia i uczucia? Naucz je asertywności, korzystanie z niej sprawi, że Twoje dziecko otrzyma możliwość poczucia kontroli nad własnym życiem oraz budowania pewności siebie.


   Czym je asertywność? Istotą asertywnego zachowania jest sposób komunikowania się z innymi oparty na szczerości, bezpośredniości, jednak bez ranienia cudzych uczuć. Taka forma komunikacji pozwala na zmniejszeniu napięć w relacjach z otoczeniem, zarówno ze znajomymi jak i pracownikami. Korzystając z zasad asertywnego zachowania, dzieci lepiej radzą sobie z sytuacjami, w których ktoś zamierza przekroczyć granice.


   Jak nauczyć dzieci asertywności? Jak wiadomo w procesie socjalizacji, dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Zatem, czy rodzic nie powinien stać się ich wzorem do naśladowania? Warto wykorzystać jakąś sytuację czy zdarzenie na wytłumaczenie dziecku dlaczego lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z asertywnego zachowania. Idealnym momentem jest rozmowa telefoniczna z innymi członkami rodziny czy wizyta w sklepie zabawkowym. Możesz do tego wykorzystać klocki Lego, które są dostępne w miejscu poświęconym akcesoriom dziecięcym jak sklep internetowy dla dzieci czy sklep modelarski.


   Tłumacz swojemu dziecku, że zasługuje na szacunek za strony innych ludzi oraz musi obdarzać szacunkiem pozostałe osoby. Każdego dnia tłumaczenie traktuj jako formę treningu do komunikowania swoich pragnień, uczuć i opinii, przy zachowaniu otwartości na potrzeby oraz uczucia innych ludzi. Tajemna wiedza z pewnością okaże się przydatna zwłaszcza w sytuacji, kiedy rówieśnicy stosują przemoc psychiczną i fizyczną. Pozwoli mu ona na uniknąć stania się kozłem ofiarnym, gdyż lepiej będzie potrafiło zatroszczyć się o siebie, i będzie znało poczucie własnej wartości.


    

   Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy Cię do odwiedzenia naszej skarbnicy wiedzy, bloga poświęconego tematyce Dziecko Mamy i Taty. Przygotowaliśmy porady, które sprawią, że wspólnie zbudujecie Wasze relacje na trwałych fundamentach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   22000mr
   Czas publikacji:
   sobota, 25 maja 2013 10:46
  • Maluch ignoruje Twoje polecenia

   dziecko cię nie słuchaTwoje dziecko nie słucha Cię? Jego zachowanie wyprowadza Cię z równowagi. Kilkakrotnie powtarzasz mu, że ma uspokoić się, ale nie reaguje na Twoje słowa. Zastanawiasz się, czy popełniłeś błędy wychowawcze? Dlaczego maluch ignoruje Twoje polecenia?

   Powodów, dla których Twoje dziecko zachowuje się w taki, a nie w inny sposób jest wiele. Najczęściej przyczyną są nadmierne wymagania rodziców oraz trudności w prowadzeniu rozmów. Zwykle, poszukując rozwiązania problemów, rodzice nie reagują w odpowiednio.


   Na dobry początek końca problemów polecamy rodzicom wykazanie się odrobiną empatii. Przez chwilę, zastanówmy się nad tym, jak czujemy się w momencie, kiedy nie potrafimy poradzić sobie z wykonaniem jakiegoś zadania albo ktoś przerywa nam wykonanie jakiejś czynności akurat, w chwili kiedy jesteśmy skupieni. Teraz, zrozumienie zachowanie dziecka wydaje się dużo prostsze, prawda?


   W celu zaradzania sytuacjom prowadzących do zdenerwowania rodziców, polecamy skorzystanie z kilku zasad. Po pierwsze, jeśli chcemy żeby dziecko gdzieś poszło, zakomunikujmy mu to kilka minut wcześniej. Dlatego, że jeśli dziecko angażuje się w zabawę i używa zabawki kreatywne, trudno jest mu oderwać się od tej fascynującej czynności. Po drugie, nie wydaj dziecku poleceń. Pamiętaj, że utożsamia ten moment z tonem Twojego głosu i jeśli będzie nieprzyjemny, to nakazywanie, czy zakazywanie nie będzie mu się pozytywnie kojarzyło. Wiemy, że chcesz tego uniknąć. Nie ograniczaj dziecku swobody, gdyż przez to hamujesz jego kreatywność. Pozwól mu na doświadczenie i próbowanie dlatego, że pozwoli mu to rozwijać się prawidłowo. Jeśli będziesz kontrolować swoje dziecko, efektem tego będzie jego agresywne zachowanie oraz brak posłuszeństwa.


   Zachęcamy Cię do stosowania prostych komunikatów, korzystając z najróżniejszych zabawek jak zabawki interaktywne. Znajdziesz je w ofercie, którą przygotował z myślą o Twoim dziecku sklep dla dzieci.   Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Odwiedź nasz blog, który poświęciliśmy tematyce Dziecko Mamy i Taty. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   22000mr
   Czas publikacji:
   sobota, 25 maja 2013 10:40
  • Kiedy złościmy się na dzieci

   Dzieci rysunekPuściły Ci nerwy? Krzyczysz na swoje dziecko? Myślisz, że to jedno z najgorszych rozwiązań? Poszukajmy w nim pozytywnych aspektów. Krzyk jest rezultatem złości, która pojawia się w momencie, kiedy coś jest nie w porządku. Złość mobilizuje do działania i obrony, co sprawia, że organizm nabiera więcej energii, która zostaje spożytkowana w kierunku zmiany niewłaściwego stanu rzeczywistości. Aby przeżywanie złości było korzystnym stanem, każdy rodzic musi nauczyć się przeżywać złość poprzez nabycie odpowiednich umiejętności. Jeżeli rodzice nie zadbają o to, złość będzie prowadziła do agresji objawiającej się w gestach, słowach oraz podniesionym głosem.


   Złość okazywana negatywnie nie jest powodem do radości, ale oznacza porażkę ze strony rodziców. Spoglądając na to z drugiej strony, okazanie złości jest pozytywnym stanem, gdyż pozwala na zwolnienie napięcia, wyzwolenia adrenaliny, a w końcu uspokaja i sprawia, że można uzyskać harmonię.

    


   Krzyk może zostać wykorzystany jako sposób wyrażania emocji, zamiast krzyczeć na dziecko, kiedy coś przeskrobie, lepszym rozwiązaniem jest wytłumaczenie tego co właśnie odczuwamy bądź czuje nasze dziecko. Efektem tego będzie nawiązanie więzi opartej na zaufaniu i budowanym poczuciu bezpieczeństwa. Polecamy Wam skorzystanie z oferty, którą przygotował dla Was sklep Lego. Dostępne tam zabawki dla dzieci w każdym wieku oraz modele do sklejania będą wspaniałą nagrodą, która zmobilizuje Wasze dzieci do częstszych rozmów. A to z kolei sprawi, że wspólnie odniesiecie Wasz życiowy sukces.    Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Mamo, Tato zapraszamy Cię na nasz blog poświęcony tematyce Dziecko Mamy i Taty. Zawarliśmy w nim wiele inspirujących porad wychowawczych, które są zarazem odpowiedzią na nurtujące Cię pytania. Chcemy aby okres dorastania Twojego dziecka stał się owocnym dla Waszej rodziny, zarówno Ciebie jak i Twojego dziecka. Postaw na świadome rodzicielstwo. Podziel się z nami swoją opinią na ten temat.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   22000mr
   Czas publikacji:
   sobota, 25 maja 2013 10:34
  • Szczęśliwe dziecko

   Czy Twoje dziecko jest szczęśliwe? Z pewnością trudno jest Ci odpowiedzieć na to pytanie. Bo czym właściwe jest szczęście? Wielu z nas kojarzy się z przyjemną emocją, wrażeniem, które jest dążeniem za pragnieniami. A może szczęście znaczy dla Ciebie osiągnięcie sukcesów Twojego dziecka? W każdym razie, postrzeganie szczęścia jest subiektywnym odczuciem, rozumianym indywidualnie przez każdego człowieka. Twoje dziecko jest szczęśliwe, jeśli Wasze relacji oparte są trwałych fundamentach. Jeśli obdarzasz je miłością, i dajesz poczucie bezpieczeństwa. Sprawia to, że jest zadowolone, pełne radości.

   Dziecko wychowywane w szczęściu żyje w harmonii z samym sobą, a nawet z całym otoczeniem. Jeżeli pragniesz aby odnosiło życiowe sukcesy, i miało jak najmniej porażek, powinnaś skłonić je do czerpania wiedzy w każdy z możliwych sposobów, motywować, i dawać siłę, której moc będzie opierała się na łączącej Was więzi.

   Pamiętaj, że musisz pielęgnować każdy z obszarów życiowych Twojego dziecka. Nie możesz zadbać tylko o jeden, gdyż Twoje dziecko nie uzyska równowagi życiowej. Zatem, zadbaj o odczuwanie radości, poczucie sensu, i zdrowia.


   Pozwól Twojemu dziecku na to, żeby stało się samodzielniejsze. Daj mu do zrozumienia, że rozumiesz jego potrzeby, wierzysz w umiejętności i możliwości. Nie wyręczaj go z podstawowych czynności, gdyż będzie czuło się niesamodzielne. Poza tym w przyszłości taka postawa może zaowocować poczuciem smutku czy frustracji. Zachęć je do samodzielnego myślenia, niech kreatywnie wykorzysta zabawki dla dzieci czy modele do sklejania.


   Naucz je dokonywania wyborów. Wspólnie odwiedźcie sklep dla dzieci, niech samo zdecyduje, który z akcesoriów będzie dla niego przydatniejszy i sprawi mu więcej radości.


    Zostań świadomym rodzicem i skorzystaj ze skarbnicy wiedzy, którą przygotowaliśmy z myślą o nurtujących Cię pytaniach na naszym blogu, który jest poświęcony tematyce Dziecko Mamy i Taty. Przyłącz się do naszej społeczności, czekamy na Twoje wypowiedzi. Do zobaczenia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   22000mr
   Czas publikacji:
   sobota, 25 maja 2013 10:28
  • Wychowanie dziecka

   Pełniąc rolę rodzica zdajesz sobie sprawę z tego, że wychowywanie dziecka wcale nie jest łatwym zadaniem do wykonania. Dzisiejszy świat rządzi się swoimi prawami. Dlatego tak ważny jest sposób w jaki uczysz swoje dziecko życia poprzez rozpoznawanie reguł świata, własnych emocji, pokonywania lęków, radzenia sobie w trudnych, życiowych sytuacjach, i znajdowania odpowiedzi na niełatwe pytania. Z pewnością doskonałą pomocą dydaktyczną okażą się dla Ciebie bajki, które uczą, i jednocześnie pomagają. Właściwie dobrane mogą okazać się mądrym, i skutecznym przyjacielem.

   Pamiętaj, że bohaterami bajek muszą być dzieci takie same Twoje dziecko. Zdarza się, że są niegrzeczne, nieśmiałe, czy złe. Czy bycie zbyt miłym, i uprzejmym może utrudniać życie dziecku? Znalezienie odpowiedzi na te pytania, wcale nie jest łatwym zadaniem dla rodzica.

   Bajki, które zawierają przesłanie dla Twojego dziecka, musisz czytać wspólnie z nim. Dzięki temu, podpowiesz mu jak może radzić sobie z dorosłymi w trudnych sytuacjach, czym jest poczucie bezpieczeństwa, i bezpieczeństwo. Poza tym, będziesz miał wpływ na kształtowanie jego rzeczywistości.

   Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu psychologii, pragniemy zaprosić Cię w podróż po naszym blogu Dziecko Mamy, i Taty. Znajdziesz w nim wiele sposobów na uniknięcie kłopotliwych sytuacji. Podpowiemy Ci na nim w jaki sposób należy tłumaczyć dziecku zaistniałe sytuacje, dlaczego korzystnie wpływają na jego rozwój zabawki edukacyjne oraz zabawki dla niemowląt, które dostępne są w miejscu poświęconym asortymentowi dziecięcemu jak sklep dla dzieci.
    

   Chcemy zachęcić Cię również do wzięcia udziału w dyskusji na naszym blogu. Cenimy sobie opinie rodziców, którzy posiadają doświadczenie w kwestiach wychowania dzieci. Zachęcamy też do przyłączenia się specjalistów, którzy posiadają wiedzę dotyczącą różnych dziedzin życia. Każda informacja udzielona przez Was jest dla nas ważnym źródłem informacji. Mamy świadomość, że stawiamy przed sobą naprawdę wysoko poprzeczkę. Jednakże, pragniemy spełnić nawet największe wymagania jakie macie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wychowanie dziecka”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   22000mr
   Czas publikacji:
   sobota, 25 maja 2013 10:21